Ekskursioonid

Ekskursioon  Tõraveres koosneb mitmest osast ja sisuliselt on vahepeatustega  jalutuskäik peahoonest 1.5m teleskoobi torni, kus huvilistele on  sisustatud spetsiaalne ruum.

Päikesekell

Päikesekell

26. mail 2008 avati Tõraveres, Tartu Observatooriumi peahoone ees  päikesekell, mille autoriteks on Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptorid  Bruno Kadak ja Rein Maantoa. Sellel päeval möödus 200 aastat nurgakivi panemisest Tartu Tähetornile (1808) ja 50 aastat Tartu Observatooriumi peahoone mahamärkimisest maastikule (1958) Tõraveres.

Kivimosaiik-kaart

Peahoones asub 1964. aastal Tartu kunstnik Lagle Israeli poolt värvilistest merekividest tehtud eesti rahvaastronoomia  tähtkujusid kujutav kivimosaiik-kaart. Kunstnik olla  meenutanud, et kivikesed, kogukaaluga 400kg on korjatud  Rocca al Mare rannikult. Selgelt on kaardil tuntavad Suur Vanker, Orjatäht, Koot ja Reha jne.Kivimosaiik

Väikesed tornid

Teel suure teleskoobi torni juurde  jäävad tee äärde mitu  torni,  milles ühes, ümarikus tornis  on 60 cm peegli läbimõõduga Zeiss’i teleskoop fotomeetrilisteks vaatlusteks.Zeissi tornPäikesesüsteemi makett looduses

1997. aastal istutati 1,5-m teleskoobi torni juurde viiva tee äärde Päikesesüsteemi makett looduses, kus iga planeeti tähistab elupuu. Planeetide kaugused Päikesest ja üksteisest on võrdelised kaugusega reaalses Päikesesüsteemis. 1 m maapinnal = 40 milj. km looduses.  Päiksesesüsteemis reaalselt olevat asteroidide vööd markeerivad meie maketil suured kivid. Fotol istutavad planeet Veenust oma kohale akadeemik Ene Ergma ja Krista Aru.

Maketi istutamine

National Geographicu Kollane aken

2012. aastal algatas ajakiri National Geographic „kollase akna“ kampaania, kus Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis juhitakse tähelepanu huvitavatele kohtadele looduses. Ka Tõraveres saab läbi kollase akna imetleda  „kuppelmaastikku“.Kuppelmaastik läbi Kollase akna

1,5-meetrine teleskoop

Piki Päikesesüsteemi maketiga ääristatud teed  jõutakse suure tornini, kus asub Põhjamaade suurim, 1,5-m peapeegliga optiline teleskoop, millega tehakse muutlike tähtede spektraalvaatlusi.

1.5m teleskoopSuur torn

Stellaarium

1,5-m teleskoobi torni II korrusel on sisustatud spetsiaalne ruum astronoomia tutvustamiseks huvilistele.Stellaarium ei ole avatud nagu muuseum või näitusesaal, seetõttu soovime, et kõik külastused oleksid vähemalt paar päeva varem registreeritud ja meiega kooskõlastatud.Ekskursiooni hind on 4 € / inimene, minimaalne inimeste arv grupis on 10.