Stellaariumi ajalugu

1964. aastal Tõravere vastvalminud ruumidesse kolinud Füüsika ja Astronoomia Instituut muutus eestlaste seas kohe populaarseks. Teleskoopide vaatamine ning asjatundjate selgitused astronoomiast oli kevadiste kooliekskursioonide peaaegu et kohustuslikuks osaks. Igal aastal külastas Tõraveret 2500-3500 huvilist.

   

Hale-Bopp
Hale-Bopp

1996. aastal oli taevas hele Hyakutake nimeline komeet. Sajad inimesed said seda kauget külalist vaadelda läbi teleskoobi. Siis sai lõplikult selgeks - on vaja spetsiaalset ruumi, kus rääkida astronoomiast. Kuna 1.5 m teleskoobi tornis asuva endise arvutuskeskuse ruumid olid tühjaks jäänud, siis remonditi need ja 19. märtsil 1997. a. avati Stellaariumi nime saanud ruumide I osa. Taevasse oli selleks ajaks ilmunud uus, Hale-Boppi nimeline komeet ja seda said 14 ööl vaadelda ~3500 huvilist. Pikas järjekorras oodates uudistati Stellaariumi väljapanekut.

     

Sama aasta kevadel istutati 1.5m teleskoobi juurde viiva tee äärde Päikesesüsteemi makett, kus Päikest ja planeete tähistavad elupuud ning nende kaugus üksteisest on võrdeline planeetide kaugusega looduses. 1m maapinnal võrdub 40 milj. km-ga looduses.

Külastatavuse rekordaastal - 2000 -  käis Tõraveres 271 gruppi 7400 huvilisega. Laiendati ka ruume ja nüüdseks on ekspositsiooni all kogu torni II korrus.

Ekspositsiooni naelaks on kujunenud 2003. aastal ostetud virtuaalplanetaariumi program “Starry Night”, millega saab näidata paljusid “taevaseid asju” - tähtede liikumist, planeete, galaktikaid jne.

2008. aastal tunnistati Stellaariumi tegevus I preemia vääriliseks Teaduste Akadeemia, Haridus- ja Teadusministeerium ning SA Archimedes poolt läbi viidud teaduse populariseerimise konkursil.

 

 

 

 

 

Stellaarium osales aktiivselt Rahvusvahelise Astronoomia Aasta 2009 läbiviimisel Eestis – toimusid  joonistusvõistlused, avalikud vaatlusõhtud, astronoomiliste piltide näitused, galileoskoopide vahendamine jne. 

Aastatel 2011 – 2013 oli huviliste teenindamine katkendlik seose peahoone, 1.5m teleskoobi peapeegli ja juhtimissüsteemi, teleskoobi torni ja Stellaariumi enda ruumide renoveerimisega.

Nüüdseks on remondid läbi ja ekspositsioon uuendatud - ootame  huvilisi.